piątek, 7 października 2011

MAGDALENSBERG - ciąg dalszy

- pierwsza część: http://polkanabursztynowymszlaku.blogspot.com/2011/10/magdalensberg.html

Na początku chciałam wyjaśnić, że tym razem nie przemierzam szlaku bursztynowego na piechotę, a podjeżdżam do miejsc, przez które prowadziła ta droga handlowa. Oczywiście tak jak to było z dojazdem na Magdalensberg, niektóre odcinki trzeba jednak przemaszerować, chociażby dlatego, że autobus jedzie tam dwa razy dziennie.

A dzisiaj miało być Cividale del Friuli, dawne Forum Julii, dlatego zakupiłam bilet do Udine, i tam tez zarezerwowałam nocleg. Lecz od wczesnego dnia leje, więc z hotelu jak najszybciej na dworzec autobusowy. I niespodzianka, bowiem do Udine jadę piętrusem i to na górnym „pokładzie”. Wörthersee po lewej i tak samo wyglądało i tak lało, gdy maszerowałam w stronę Villach. Gdy jadę przez tereny i miasta, które na piechotę przemierzałam śladami bursztynowych kupców, wydaje mi to niemożliwe, że tyle przewędrowałam. A za oknem autokaru, Fiume Fella, której nurt, „zbierając” po drodze wodospady i strumyki, staje się bystrzejszy. A na wysokości miejscowości Carnia, szerokim rozlewiskiem wpływa do Fiume Tagliamento.

Udine, hotel i ganianie w deszczu z jednego dworca na drugi, kolejowy i autobusowy, by dowiedzieć się o dalszych połączeniach. Ze względu na pogodę rezygnuje z dzisiejszej eskapady do Cividale del Friuli, i opowiem o Magdalenbergu.

Magdalenberg, miasto założone w I wieku pne, było wtedy jeszcze wolnym celtyckim centrum handlu i produkcji, królestwa Noricum. Wraz z rozwojem Rzymu, stało się pierwszym starożytnym centrum administracyjnym, w Alpach Wschodnich. Przez Magdalenberg najpewniej przechodziło połączenie komunikacyjne między Aquileią a zagłębiem górniczo – hutniczego Hüttenberg, z kopalniami złota, srebra i żelaza. Znajdujące się na wysokości 1000 metrów nad poziomem morza, jest starym miastem w stylu śródziemnomorskim. A w odkrytym podczas badań archeologicznych malarstwie ściennym, można znaleźć analogie do fresków w Pompei. W centralnym punkcie miasta znajdowała się świątynia. W pobliżu znajdowało się też forum, gdzie w dużej dwukondygnacyjnej sali odbywały się zebrania oraz rozprawy sądowe. Obecnie w odrestaurowanym forum mieści się muzeum, z tym, że wyłącznie dla pracowników naukowych.
Poniżej praetorium – mieszkanie osoby, pełniącej najważniejszą rolę w mieście.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz